CCTV Güvenlik Kameralarıyla Kaydedilen Sesin Temelleri

Yazan guvenlikmarket 19/05/2018 0 Yorumlar

Bir çalışan işyerinde bir kamera tuttuğunda veya bir alışverişçi bir perakende satış mağazasında bir kamerayı bulduğunda bile , bilmek istedikleri ilk şey ses kaydı yapıp yapamayacağıdır. Kısacası, cevap evet, CCTV kamera sistemleri görüntülerle bağlantılı olarak ses kaydetmek için tasarlanmıştır. Ancak, bir işverenin veya bir perakende yerinin ses kaydı yapmasına izin verilip verilmeyeceği tamamen bir başka meseledir. Ayrıca, kaydı yapan kameraların türü ( IP veya Analog)  sesin nasıl çekildiğini belirler. Bu yayın, CCTV güvenlik kameraları tarafından sesin nasıl çekildiğinin yanı sıra çalışanların izlenmesi için gözetim sistemlerini kullanırken işverenlerin ve perakende satış noktalarının aynı şekilde uyması gereken temel gizlilik haklarının azaltılması hakkında kısa bir genel bakış sunmaktadır.

 

İşyerinde Güvenlik Kameraları
Birçok işveren, hırsızlığı önlemek ve çalışanların ödeme sürelerini iyi değerlendirmesini sağlamak için güvenlik kameralarına sahip olmaktadır. Bu, işverenin çalışanlara kaydedildiğini bildirdiği sürece, bu kesinlikle kabul edilebilir sistemlerdir. Bununla birlikte, işverenlerin işçilerini kaydetmelerinin yasadışı olduğu bazı durumlar vardır. Örneğin, sendika çalışanları hiçbir zaman bir kamera sistemi tarafından izlenemeyebilir. Devlet yasaları, çalışanların nerede ve nasıl kaydedilebileceğine göre değişir, ancak herkes, tuvaletler, dinlenme odası soyunma kabinive makul bir gizlilik beklentisi olan diğer alanlar gibi özel ortamların sınır dışı olduğunu kabul eder. yasalar, işyerinde sözlü iletişimin kaydedilmesinin kesinlikle yasak olduğunu belirtmektedir.

İşverenlerin Video Gözetimini Yasal Olarak Nasıl Kullanabileceği
İlk ve en önemlisi, işverenlerin çalışanlarını yalnızca geçerli bir nedeni varsa, çalışanlarını izleyebileceğini bilmek önemlidir. Örneğin, eğer malzemeler ortadan kalkıyorsa veya sınırsız bir alan rutin olarak yasadışı bir şekilde erişiliyorsa, failleri tanımlamak için gözetim kameralarını kurma hakkına sahiptirler, böylece uygun şekilde azarlanabilirler. Bankalar gibi perakende satış yerleri Müşterilerle rutin olarak etkileşime giren mağazalar, restoranlar ve diğer tüm işyerleri, gözetim kameralarını kurmak için otomatik bir nedene sahiptir: çalışanlarını korumak ve hırsızlığı önlemek için. Perakendede çalışmak isteyen çoğu kişi, eylemlerinin izleneceğini biliyor, ancak yine de, gözetim politikalarının yeni görevlerini bilgilendirmek işverenin görevidir. Kameraların korunma için orada olduklarını açıklayabilirler, ancak eğer çalışan kötü davranışlarda hırsızlık veya harekete geçiyorsa, bu görüntü onlara karşı kullanılabilir ve kullanılacaktır.

Kısacası, müşteri hizmetleri sektöründe çalışan bir çalışan, bir kabin veya özel ofiste çalışan bir çalışanın makul bir gizlilik beklentisine sahip olduğunu söylemek güvenlidir. Bu sebeple, bir işveren çalışanlarını çalışanlarla etkileşimde tutmayı seçerse, bunu yapmak için çok iyi bir nedene sahip olmalıdır.

Bu, işverenin gözetimi için amaç ne olursa olsun, telefon dinleme, hiçbir zaman tamam değildir. Bir çalışan, işvereninin sözlü iletişimini yasadışı olarak kaydettirdiğini tespit ederse, başını belaya sokabilir ve hatta çekimi nedenlerden dolayı kullanma hakkını kaybedebilir.

 

Farklı Fotoğraf Makineleri Kayıtlarında Görülenler
CCTV dünyasında, genellikle kullanılan iki tip kamera vardır: Analog CCTV ve IP CCTV . Bir sistemin kullandığı kameralar, sesin nasıl kaydedildiğini ve tekrar oynatıldığını belirler.

IP CCTV: Bir IP kamera sisteminde ses girişi doğrudan IP kameraya beslenir. Bununla birlikte, sinyal iletimi IP kamera ile mikrofon arasında analogdur, ancak IP kamera seviyesine ulaştığında dijital hale gelir. Buradan kamera anlık oynatım için NVR'ye dijital sinyal iletimi gönderir. 
Bir IP CCTV sistemine kaç adet mikrofon takılabiliyor ise hepsi NVR'deki video kanallarının sayısına ve kullanılan kameraların ses girişi ile gelip gelmediğine bağlıdır. Bunu yaparlarsa ve eğer NVR 6 kanallıysa, sistem her kamera ve kanal için bir tane olmak üzere 6 mikrofon alabilir.
Analog CCTV: Analog CCTV sisteminde ses, dijitalleştirme için önce kameradan geçmez; daha doğrusu, doğrudan DVR'ye gider. DVR, daha sonra DVR'ın kendisini dijitalleştirdiği bir analog sinyal iletimi alır. 
Yine, bir analog sistemin bir araya getirdiği mikrofonların sayısı, DVR tarafından izin verilen çıkış sayısına bağlıdır.
 

Ancak, ister IP ister Analog olsun, hangi sistem kullanılırsa kullanılsın, aynısı geçerlidir: gözetleme kameraları ses kaydedebilir . Ancak, şirketler ses kaydı yaparak gizliliğin istilası riskiyle karşı karşıya olduğundan, birçoğu bu özelliği uygulamaz.

 

Sistemlerimizin bir diğer büyük özelliği de uzaktan görülebilmeleridir. Bu, bir hafta boyunca bir aile tatile çıksanız bile, Android veya iOS cihazınız aracılığıyla iş yerinizi uzaktan izleyebilmeniz anlamına gelir. Elinizde bir dizüstü bilgisayarınız varsa, çekimleri de çekebilirsiniz. İnternet bağlantınızın olduğu her yerde, video çekimlerinize erişebilirsiniz.

Son olarak, müşterilerimizin birçoğunun sahip olduğu bir endişe, zaten bir sisteme sahip olmaları ve bu sistemi tamamen değiştirerek binlerce dolar harcamak istememeleridir - sadece güncellemek istiyorlar. bizim Gözetiminde teknoloji ve uzmanlığımızla, bu tamamen mümkündür. Tekliflerimizi mevcut ekipmanınıza uyacak şekilde özelleştiriyoruz.

Misyonumuz, toplumumuzdaki insanları, onlara en gelişmiş gözetim teknolojisini getirerek korumaktır. İşletmenizi nasıl koruyabileceğiniz, eviniz ya da her ikisi ile ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, kurulum teklifleri için ekibimize ulaşın.

Yorum Yaz