Turnike sistemi

Yazan guvenlikmarket 05/06/2017 0 Yorumlar

Turnike sistemleri nedir. paslanmaz metal malzemeden imal edilen içersinde elektronik aksamlar bulunan ve bir mekanik mekanizmadan oluşan bir kontrol mekanizmasıdır. bu kontrol mekanizmasının amacı guvenli bir geçiş sağlanmasıdır. bu gecis kontrolunun sağlanması için elektronik kontrol sistemleri ile bu düzenek kontrol altına alınmaktadır.

Yuz tanima sistemi ile turnikeli geçiş kontrol sistemi uygulaması

TURNİKE SİSTEMLERİ GENEL ÖZELLİKLERİ


Trnikelerin Ana gövde ve tripod kolları paslanmaz çelikten, diğer aksam ve parçalar korozyona mukavim galvaniz kaplı. Çift yönlü, istenirse tek yönlü olarak geçişe kapatılabilir. Ergonomik tasarımı sayesinde hareketli modüller kolaylıkla sökülüp bakım yapılabilir. Kapağın altına yerleştirilen raf sistemi ile kontrol kartı turnike içine kolayca monte edilebilir.

 

Yüzde yüz yerli tasarım ve üretimi sayesinde ucuz ve hızlı yedek parça, Giriş/çıkış yönünde tripod kilitlemesi selenoidlerle sağlanır. Kilitleme selenoidler çekili iken gerçekleşir. Acil durumlarda sistemin enerjisi kesilerek serbest giriş-çıkış sağlanır.

 

Turnike mekanizması ve kontrol devreleri 24 Volt DC ve 12 Volt DC ile çalışmaktadır. Turnike üzerinde emniyet açısından yüksek voltaj kullanılmamıştır. Turnikenin güç harcaması 30 W'dır. Turnike  sistemi mekanizmasının bir yöne dönüşü geçtikten sonra bir sonraki konuma varış yaylı ve hidrolik amortisörlü yapı sayesinde otomatik ve yumuşatılmış olarak sağlanır. Tripod kollarının yumuşatılmış hareketi önceden ayarlanabilir hidrolik amortisör ile sağlanır. Böylece, ani çarpmalar önlenir ve sessiz çalışma temin edilir.

 

Turnikelerin yere bağlanması özel bir yer bağlantısı ile kolaylaştırılmıştır. Yer bağlantısı kablo kanallarına olabilecek sızmaları da önleyecek şekilde bağımsız olarak zemine tutturulmak üzere tasarlanmıştır. Her iki yönde, birer adet durum ışığı bulunur. Yeşil renkli ok işareti turnikenin o yöne geçişe açık, kırmız renkli çarpı işareti geçişe kapalı olduğunu gösterir. Elektronik geçiş kontrol sisteminden kumandalı sesli ikaz, sistem içindeki hoparlör ile sağlanır.

 

Turnike kontrol kartları "geçiş başladı", "geçiş tamamlandı" sinyalleri üretir. Sistemin tüm köşe ve kenarları emniyet için yuvarlatılmıştır. Montaj ve kablaj kolaylığı sağlayıcı paslanmaz çelik yüksetilmiş taban modülleri ile yine paslanmaz çelik yaya yönlendirici aksesuarlar mevcuttur

 

Turnike üzerine barkod, manyetik, proximity, parmak izi okuyucu, yuz tania sistemi vb. okuyucular monte edilebileceği gibi, jetonlu modeller de mevcuttur. Turnikeler tasarlanırken, Türkiye şartlarına ve kullanımına uygun, modüller ve kolay değiştirilebilir parçalardan imal edilme prensibinden hareket edildi. Ortaya çıkan ürün toplu ulaşım istasyonlarında günde yüzbinlerce geçişle ; iskelelerde rutubet altında ; uzak fabrikalarda sert kullanımla senelerce denendi ve sürekli geliştirildi. Halen yüzlercesi monte edilmiş ve en zor şartlar altında denenmiş olan

Turnikeler fabrikalarda, stadyumlarda, iş merkezlerinde, okullarda, yemekhanelerde, kısacası tüm kontrollü geçiş gerektiren mekanlarda kullanılabilir.

 

TURNİKE SİSTEMLERİ TEKNİK ÖZELLİKLERİ

 

Dahili ve harici mekanlarda kullanılabilen 303, paslanmaz çelik veya geniş renk yelpazemizden size uygun bir renk ile elektrostatik toz boyalı olarak üretilebilir.Mekanizmanın en büyük avantajı mandal yataklarının gövdeye monoblok olmasıdır.Bu sayede darbeli çalışan turnike mekanizmasında gevşeme ve çözülme olmaz.

 

Turnikelerimiz elektromekanik mekanizma sayesinde tek yada çift yönlü olarak kullanılabilir.Yön seçimi son kullanıcılar tarafından kolayca kontrol edilebilir.Geçiş yapan kişiden bağımsız olarak uzaktan geçiş izni verilebilir veya kaldırılabilir.

Etiketler: turnike sistemleri

Yorum Yaz