El terminali nedir,

El terminali ile neler yapılabilir? El terminali nedir nasıl kullanılır?
El terminali; el bilgisayarlarına verilen genel addır. Bununla birlikte el terminalerinin kullanım amacı bilgi transferidir. Bu bilgilerin transferi el terminalinin teknik alt yapısı ve çalışma şartlarına göre değişkenlik gösterir. Örneğin barkod okutma, karekod okutma veya manuel  klavye kullanılarak bilgi girme yada dokunmatik ekran kullanılarak bilgi girme şeklinde gerçekleşir.Yine el terminallerinin kullanım alanlarına göre ileri düzeyde farklılaşmıştır (soğuk depolarda kulanılan el terminalleri ile sahada kulanılan el terminallerinin hem görsel hem teknik anlamda önemli farklılıklar göstermiştir). El terminallerinde  bilgi transferi online ve ofline olmak üzere  iki yolla gerçekleşir.Özetleyecek olursak el terminaleri, barkod, karekod veya manuel işlem yapılarak bilgi toplama, toplanan bu bilgilerin kayıpsız, hatasız istenen adrese online veya ofline teslim etmeyi sağlayan, kullanılan alanlara ve yazılımlara göre değişkenlik gösteren kullanımı kolay, hızlı el bilgisayarlarıdır.


Doğru El Terminali Hangisidir ?

El terminalleri çok fazla değişkenlik gösterdiğinden piyasadaki yüksek rakabet şartlarından dolayı maalesef ki pek çok firma ihtiyacı olan el terminallerine sahip olamamaktadır. Özellile endüstriyel terminallerinin yükek maliyetli olması yapılan bu ölü yatırımı daha da sorunlu kılmaktadır. Elbette bu sorunları maksimum faydaya çevirmenin de yolları var. Doğru el terminali nedir? Önce bu soruya cevap vermek gerekir. Doğru el terminali; Garantisi ve servis alt yapısı olan kullanımı kolay, hızlı çalışan, güncel teknojiyi takip eden, çalışacağı koşullara uyum sağlayabilen, içine yüklenecek yazılımlara maksimum düzeyde izin veren cihazlardır diye tanımlayabiliriz. Doğru el terminaline ulaşmak için öncelikle temel olarak el terminaline neden ve nerede ihtiyaç var bu sorulara cevap vermek gerekir, ardından profesyonel kişi veya kişilerle çalışılmalı, bu çalışma süreci içinde kısa, orta ve uzun vade de alternatifli sorular belirlenmeli ve çözümler sunulmalı, bu çözümlere uygun yazılımlar belirlenmelidir. Bu süreçlerin içerinde pek çok kırılımda mecuttur. Süreçler tamamlandıktan sonra doğru el terminaline, doğru maliyette ulaşmak ve firmanıza maksimum düzeyde fayda sağlamak mümkün olacaktır.

El Terminali ile ilgili gelen müşteri aramalarında en çok karşılaştığımız durumdur. Bizi aramadan önce web sitemizdeki yüzlerce el terminali modelini inceleyen müşterimizin kafası fena halde karışmış durumdadır.

El terminali fiyatları açısından baktığımızda, müşterilerimizin yaptığı yatırımı çok önemsiyoruz, global krizin yaşandığı, kimsenin yatırım yapmak istemediği bir dönemde, cihaz başı 1000-1500 USD ödeyerek alınan cihazların nasıl alındığı, nasıl seçildiği çok önemlidir.

Sizin için en iyi el terminali modelini seçmek için yapmanız gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.

1- Öncelikle internet bağlantısına ihtiyacınız var mı? 3G’li El Terminali mi gerekiyor yoksa Wlan’lı El Terminali sizin için yeterli mi buna karar verin.

-Bu kararı almak için de cihazı nerede kullanacağınıza bakmanız gerekir. Eğer süreç içinde sahada da kullanma ihtimaliniz olacaksa kesinlikle 3G’li almanız yatırımınızın geleceği açısından önemlidir.

- Eğer sadece depo ya da mağazada kullanacaksanız, 3G’li El Terminali almanıza gerek yoktur.  El terminalleri, 3G’li olduğu zaman otomatik olarak %20 ÖTV nin eklendiğini düşünürsek, ciddi ve gereksiz bir maliyet eklenecektir.

2- Barkod okuyucuya ihtiyacınız var mı? Varsa 1D Okuyuculu mu 2D okuyuculu mu almalısınız

- Eğer ürününüz barkodlu bir ürünse barkod işinizi çok kolaylaştıracaktır. Ama barkodlu bir ürünle işiniz yok ise ve olma ihtimali de yok ise barkodsuz bir el terminali hatta PDA bile işinizi görebilir.

- Eğer ürününüz barkodlu ise özellikle kozmetik sektörü gibi, gıda sektörü gibi, ilaç sektörü gibi sektörlerde kullanılmaya başlanan 2D barkodu okuyan bir barkod okuyuculu El Terminali almak uzun vadeli bir yatırım olacaktır.

3- (Tabanca Tipi) Kabzalı El Terminali mi? Kabzasız El Terminali mi almalısınız?

- Eğer el terminalini sahada kullanacaksanız, mobil saha satış, sıcak satış, soğuk satış, kargo otomasyonu, saha servis otomasyonu gibi çözümlerde kullanacaksanız, kabzalı el terminali sahada işinizi zorlaştırır.

- Eğer el terminalini depo otomasyonu ya da üretim takip otomasyonu gibi bir çözümde kullanmayı düşünüyorsanız, kesinlikle kabzalı el terminali almanızda fayda vadır.

4- Hangi Marka el terminali daha iyidir?

- Özellikle dünya çapında markalar olan Zebra, Motorola, Datalogic, Honeywell, CMT gibi markaları tercih etmeniz size büyük avantaj sağlayacaktır.

 -Alacağınız el terminali markasının Türkiye’de ofisi var mı? Sorusu önemlidir, sadece distribütör garantisi uzun vadede yeterli değildir

- Alacağınız el terminali markasının Türkiye’de yetkili servisi var mı? Sorusu önemlidir çünkü distribütörün teknik servis kabiliyetlerinden emin olamayabilirsiniz.

El terminali alırken dikkat etmeniz gereken belki en önemli noktalardan biri de satın alacağınız şirket, El Terminali konusuna ne kadar hakim, ne kadar uzman? Sorusunun cevabıdır.